4 Haziran 2017 Pazar

London Köprüsü Terör Saldırısı İngiltere

İngiltere başkenti Londra'da meşhur London Bridge olarak bilinen Londra köprüsü üzerinde terör saldırısı meydana geldi.

Alınan bilgilere göre beyaz bir minibüs köprü üzerinde yayaların arasına daldı. Sonrasında ise olay yeri yakınlarında bulunan Borough Market bölgesinde insanlara bıçaklı saldırılar düzenlendi.

İngiltere'nin başkentinde London Köprüsü Terör Saldırısı Anlık Bildirimler

Aşağıdaki resimde etkisiz hale getirilmiş 2 terörist görülüyor.
London Köprüsü Terör Saldırısı
London Köprüsü yakınlarında bulunan London's Guy's Hospital ve St. Thomas' Hospital hastahaneleri yaralılar ve sağlık personelinin güvenliği için hastaneleri kilit altına aldılar.

Ambulans sisteminden verilen bilgilere göre 20 yaralı, 6 farklı hastaneye götürüldü.

Olay yerinden başka bir görüntü: (Olaya karışan minibüsün yol kenarındaki korkuluklara çarpmış olduğu görülüyor.)
ingiltere 4 haziran terör saldırısı
Saat Türkiye saatiyle 05:00 itibarıyla Londra polisi hala beyaz minibüs ile yayaların üzerine sürme ve bıçaklama olayları ile ilgili 1 şüpheliyi arıyor.

Saldırı konumlarının harita üzerindeki yerleri:
İngiltere Londra saldırı konumlarının harita üzerindeki yerleri
Görgü tanıkları; saldırganların Allah diye bağırdıklarını (müslüman görünümü verilmek istenmiş) barlara ve restoranlara girerek karşılarına çıkan herkesi bıçaklamaya çalıştıklarını söylüyor. Görgü tanıklardan bir tanesi 1 kızın 10 yada 15 yerinden bıçaklanmış olabileceğini söylüyor.
ingiltere haziran 2017 bombalı saldırı

Olay yerine yakın bir twitter kullanıcısı 4. patlamanın gerçekleştiğini ve bu sefer büyük bir patlama olduğunu belirtti.

Resmi olmayan kayıtlara göre bazı yetkililer patlamaların kontrollü yapıldığını söylüyor ancak civarda yaşayan İngiliz vatandaşları durumdan çok tedirgin.

Resmi olmayan kayıtlara göre saldırılarda 7 kişinin hayatını kaybettiği söyleniyor.

Yakınlarından haber alamayanlar için Kaza Bürosu ile iletişime geçilmesi istendi. İlgili telefon numaraları: 0800 096 1233 & 020 7158 0197

İngiltere'nin başkenti Londra'da 3 Haziran 2017'yi 4 Haziran 2017'ye bağlayan saatler arasında gerçekleştirilen ölümcül terör saldırısı sonucunda 05:20 itibarıyla hala 1 saldırganın bulunamadığı ve bölge genelinde geniş çaplı arama başlatıldığı bildirildi.
londra terör saldırısı olay yeri
Polisin yaptığı ilk açıklamalara göre;
  • Saldırı ilk olarak beyaz minibüs ile saat 22:15 sularında minibüsün vatandaşlara çarpması ile başladı.
  • Daha sonra 500 metre kadar uzaklıkta Borough Market olarak bilinen bölgede bıçaklama olaylarının gerçekleştiğini ve güvenlik personelinin ateş açmasıyla olaya müdahale edildi.
  • 3. olayın ise Vauxhall bölgesinde yaşandığı bildirildi.
  • Polis hala 1 şüphelinin daha peşinde.
Görgü tanıklarına göre saldırganların üzerlerinde canlı bomba görüntüsü verilmiş kemer üzerinde su şişeleri bulunuyormuş.

Saldırganların "This is for Allah" (Bu Allah için) diye bağırdıkları iddia ediliyor.

05:50 SON DAKİKA: Sky News kaynaklarına göre polis tarafından 3 saldırgan ölü olarak ele geçirildi. İncelemelerin sürdüğü olay yerinde kesin kaynaklara göre saldırganlar haricinde 6 vatandaşın hayatını kaybettiği söyleniyor.

Polis hala olay yeri incelemesini sürdürüyor ve muhtemel şüpheliler üzerinde araştırmalarına devam ediyor.

Yetkili birimlerin verdiği demece göre şüpheliler ilk saldırı anonsunun yapılışından itibaren 8 dakika içerisinde öldürülerek etkisiz hale getirildikleri yönünde.

05:59 - Olay yerine ilk müdahalelerden birinde bulunan BTP (British Transport Police) polisinin ağır yaralandığı bildirildi.

Saldırıda kullanılan beyaz minibüs fotoğrafı:
londra saldırında kullanılan beyaz minibüs

British Transport Police: Ulaşım alanlarında görevli polisler.

06:02 - Son verilere göre 3 saldırgan hariç 6 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Yaralılardan 1 tanesi ulaştırma alanlarında görev yapan bir polis memuru, ağır yaralı olarak hastahaneye kaldırıldı.